״ החלפה של נקודות המבט: התנועה בין עמדה פסיכואנליטית, התייחסותית ונרטיבית בטיפול זוגי״

מרצים: רון ניסים ועירית קלינר פז

מיקום: תיכונט, רחוב שושנה פרסיץ 3, תל אביב

תאריך: יום שישי ה15.1.16 בין השעות 0800-1400

 

בעבודה עם זוגות המטפל נתקל בשפע ועומס של נושאים, ערוצי תקשורת ואופני התייחסות. מבין שלל זוויות ההתייחסות התאורטיות והקליניות לזוג, בולט הבדל בין הזרם המערכתי המתייחס לזוג כמכלול, לבין גישות פסיכואנליטיות המדגישות את ההיבט התוך-אישי של כל אחד מבני הזוג, ובין הגישות הנרטיביות המדגישות את ההבניה החברתית בשיח הזוגי. אי לכך, ניתן להמשיג את הטיפול הזוגי כתנועה עדינה בין שלוש פרספקטיבות: התיחסות למימד האינדיבידואלי; התבוננות על הזוג כמערכת והקשבה לסיפור הזוגי כפי שהוא מספר אותו. מתוך ניסיון קליני, ובהתבסס על זרמים עכשוויים בפסיכותרפיה וטיפול זוגי, ביום עיון זה נציע תפיסה אינטגרטיבית אשר בבסיסה רעיון ההחלפה של נקודת המבט של המטפל.  על בסיס עקרון זה, יום העיון יחדד את הרגעים בהם מטפל/ת נתקלת בגבולות הגישה, ומזהה את הצורך להחליף את נקודת מבטה – מהאישי לבין-אישי, מהתוך-נפשי להתייחסותי, מהסיפור לרגש ומהמודע אל הלא מודע. 

 

על המרצים: 

עירית קליינר-פז היא פסיכולוגית קלינית מדריכה, חברת הועד לפסיכואנליזה ופסיכותרפיה התייחסותית, מטפלת אישית וזוגית, עוסקת בהדרכה והוראה של טיפול זוגי                               בגישה פסיכואנליטית -התייחסותית. דוקטורנטית בתכנית לפסיכואנליזה ופרשנות, בר-אילן. 

 

רון נסים הוא פסיכולוג קליני ומטפל זוגי ומשפחתי מוסמך. מרכז את תחום הטיפול הזוגי והמשפחתי במרכז לטם לטיפול בטראומה מינית ומרצה במכון ברקאי לטיפול זוגי ומשפחתי בת"א. דוקטורנט בחוג לפסיכולוגיה, בר-אילן. 

 

תכנית יום העיון:

0800 - התכנסות 

0830 - ברכות: ד"ר שרון זיו ביימן מנהלת מכון שדות

0845 - מבוא: עקרונות תאורטיים וקליניים של גישות מרכזיות לטיפול זוגי: פסיכואנליטית,                       התייחסותית, מערכתית ונרטיבית

0930 - המשך החלק התאורטי: דיון משווה והמעבר בין הגישות – יתרונות מרכזיים של כל גישה               ותרומתה הייחודית תוך דגש על זיהוי מצבים בהם נתקלים בגבולותיה

1030 - הפסקת קפה.

1100 - המעבר בין גישות כעקרון קליני – הדגמות מטיפולים זוגיים של המרצים 

1200 - הפסקת צהרים.

1230 - תרגול הרעיונות התאורטיים על דוגמאות ממקרים של המשתתפים ודיון עם הקהל

1400 - סיום

 

 

קריאה מומלצת

קליינר-פז, ע. וכרמלי, ר. (2015) שלישיוּת והשלישי: שניים שהם אחד או שניים שהם שלושה? סקירה תאורטית של המונח וגלגוליו בפילוסופיה ופסיכואנליזה, אתר האינטרנט של הסניף הישראלי לפסיכואנליזה ופסיכותרפיה התייחסותית (בהקמה). 

 

Bowen, M'. (1978). Family Therapy in Clinical Practice. New York: Jason Aronson.

Freedman, J. & Combs, G. (2008). Narrative couple therapy. In A. Gurman & N. Jacobson (eds.), Clinical handbook of couple therapy, 4th Edition (pp. 229-258). New York: Guilford.

 

Goldenberg, L', & Goldenberg, H'. (1991). Family Therapy. Pacific Grove, California: Brook/Cole Pub. Co.

 

Goldner, V'. (1988). Generation and Gender: Normative and Covert Hierarchies. Family Process , 27, 17–31.

 

Nasim, R., & Nadan, Y. (2013). Couples therapy with childhood sexual abuse survivors (CSA) and their partners: Establishing a context for witnessing.Family process, 52(3), 368-377.

 

Pizer, B. & S.A. Pizer. (2006). The Gift of an Apple or the Twist of an Arm”: Negotiation in Couples and Couple Therapy. Psychoanalytic Dialogues , 16 (1).

 

Ringstrom, P. A.. (2014). A Relational Psychoanalytic Approach to Couples Psychotherapy. NY: Routledge.

 

Ringstrom, P. A. (2012). A relational intersubjective approach to conjoint treatment. International Journal of Psychoanalytic Self Psychology, 7(1), 85-111.

 

Scharff, D' E', & Scharff, J' S'. (1977). Object Relations Couple Therapy. USA: Jason Aronson.

 

Willi, J'. (1982). Couples in Collusion. USA: Jason Aronson Inc.

 

 

עלות יום עיון: 220 ש״ח, 180 ש״ח לסטודנטים ומתמחים

*תינתן הנחה קבועה לנרשמים לשלוש פעילויות ומעלה

 

להרשמה אנא שלחו מייל ל - machonsadot@gmail.com

או התקשרו לכריס - 0527341212