אבחון פסיכו-דיאגנוסטי

 

הערכה פסיכולוגית מלאה (אבחון פסיכו-דיאגנוסטי) היא תהליך מקצועי הבודק את מצבו הרגשי והנפשי של אדם. התהליך  מבוצע על ידי פסיכולוגים באמצעות כלים אבחוניים שונים, ומשמש לבחינת השערות לגבי אישיותו ותפקודו של האדם בתחומי חיים שונים, ולמתן תמונה כללית על מקור לקשיים נפשיים. האבחון הפסיכולוגי יכול לעזור לפני התחלתו של טיפול תרופתי או פסיכולוגי, ולספק דעה נוספת לאדם שמטופל וקיימת השאלה האם הטיפול מתאים לו ולכוון את הטיפול טוב יותר לצרכיו. 

 

תהליך האבחון כולל:

1. ראיון קליני מקיף המתייחס לתולדות חיים מילדות לבגרות ורקע משפחתי, תפקוד אקדמי, מקצועי ובינאישי קשרים בינאישיים, ארועי חיים משמעותיים ומאפיינים אישיים. 

2. בהמשך מועברת סדרת מבחנים הכוללת מבחני אינטליגנציה והישגים (מבחנים מובנים שתוכננו למדוד תפקודים קוגניטיביים ספציפיים כידע כללי, יכולת מילולית, זיכרון, טווח קשב, הבנה, תפיסה מרחבית ועוד), מבחנים ויזו-מוטוריים (מבחנים שנועדו לגלות לקויות התפתחותיות, ולהעריך תפקודים נוירולוגיים) ומבחנים השלכתיים (מבחנים המאפשרים תשובות פתוחות, ובדרך כלל מבוססים על גירויים עמומים, הנועדו למתן תמונה על עולמו הפנימי והרגשי של האדם ולחשיפת דינמיקות פסיכולוגיות לא-מודעות). בנוסף לכך, במהלך האבחון נערכת תצפית קלינית, על מראה כללי, התנהגות, מצב רוח, רגש, הבנה, התמצאות, תובנה, זיכרון ותקשורת.

 

דו"ח האבחון מספק תמונה רחבה על אישיות הנבדק, בתחומים קוגניטיביים (רמת אינטיליגנציה, זיכרון, יכולות קשב וריכוז, יכולות מילוליות, יכולות ביצועיות, יכולת תכנון הפרעות בחשיבה, ארגון החשיבה, הבנה חברתית וסגנון התמודדות עם פתרון בעיות) ובתחומים רגשיים (נושאים שמעסיקים ומטרידים אותו, תפיסה עצמית ותפיסת אחרים, התנהלות ביחסים בינאישיים, דחפים שמשפיעים על התנהגותו או מחשבותיו, ויסות רגשי ונטייה לתנודות רגשית, חרדות ולחצים שקיימים, מצבי רוח, וויסות רגשי, דחפי מיניות ותוקפנות ושימוש במנגנוני הגנה)

 

האבחון נערך במהלך כ- 3 פגישות ובסופו נמסרות מסקנות הפסיכולוג בדו"ח כתוב ובשיחת משוב. בדו"ח יפורטו סיבת הפנייה, ממצאי האבחון, התרשמות המאבחן והמלצותיו להמשך טיפול.

 

 

 

 

 

שם *

אימייל *

נושא

הודעה

Thanks! Message sent.